• 13. KONYA ULUSLARARASI MİSTİK MÜZİK FESTİVALİ

Konya Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından Konya'da 2004 yılından beri her yıl düzenlenen Uluslararası Mistik Müzik Festivali'nin 13.’sü, Hz. Mevlâna’nın 809. Doğum Yıldönümü Etkinlikleri çerçevesinde, 22 - 30 Eylül 2016 tarihlerinde yapılacak.

Festivalin halka açık, ücretsiz konserleri her gün saat 21:00'da başlayacak ve Konya Büyükşehir Belediyesi Mevlâna Kültür Merkezi, Sultan Veled Salonu veya Semâ Salonunda yapılacaktır.

Dünya halklarının geleneksel mistik müziklerinin buluşma noktası haline gelen Konya Uluslararası Mistik Müzik Festivali, bu alanda dünyanın en saygın etkinlikleri arasında yer alıyor. Festival, tüm dünyada izlenirliği her geçen gün artan geleneksel müzikleri tanıtmayı ve bu müziklere popüler unsurlara karışmadan, otantik yapıları ve özellikleri korunarak sergilenebilecekleri, yani kendileri olarak var olabilecekleri bir kültür ortamı sağlamayı amaçlıyor.

Konya’nın 2016 yılında İslâm Dünyası Turizm Başkenti seçilmesi nedeniyle 13. Konya Uluslararası Mistik Müzik Festivali’nde bu seneye özel İslâm Dünyası müziklerine yer verilmiştir. Festival programı hazırlanırken hem çeşitlilik ve renklilik, hem de birbirleriyle ifâde yönünden bütünlük sağlanmaya çalışılmıştır.

Devamını oku...

Songlines: En İyi Uluslararası 25 Festival Arasında

Açıklama: İnanılmaz mirasa sâhip bir şehirde dünyanın mistik müzik hazînesi sergileniyor...
Neden Gitmeli? Bu festival, türbesi Konya'da bulunan, 13. yüzyılın büyük mutasavvıf şâiri (sûfi ve mistik) Celâleddîn Rûmî'nin doğum yıldönümü etkinliği... Dünyânın her yerinden mânevî müzik geleneklerine ithâf edilmesi, mâneviyatla aynı ölçüde dopdolu bir şehirde olunca Festivali çok özel hâle getiriyor.
Kaçırılmaması gerekenler: Geçen sene katılan sanatçılar arasında mükemmel kemançe üstâdı Kayhan Kalhor, Hindistan'dan Aashish Khan ve Badakhshan Ensemble vardı.
En İyi Tüyolar: Yerel bir lezzet olan, pizza benzeri etli ekmek, gerçek bir Türk lezzeti.
Songlines-25BestIntFests15

Düzenleyen

müdürlük

Konya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Aziziye Mah. Aslanlıkışla Cad. No:5 Karatay/Konya

Tel: (+90) 332 3534021 - 3534022
Faks: (+90) 332 3534023 - 3506461

www.konyakultur.gov.tr