12. Konya Uluslararası Mistik Müzik Festivali


  • HUUN HUUR TU

Konya Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından Konya'da 2004 yılından beri her yıl düzenlenen Uluslararası Mistik Müzik Festivali'nin 12.’si 22-30 Eylül 2015 tarihlerinde yapılacak. Dünya halklarının geleneksel mistik müziklerinin sergileneceği Festivalin ücretsiz, halka açık konserleri Konya Büyükşehir Belediyesi Mevlâna Kültür Merkezi'nde gerçekleşecek.

Hz. Mevlâna’nın şehri Konya, dünyanın Küçük Asya diye de tanıdığı Anadolu'nun tam ortasında yer alan ve tarihi prehistorik çağlara kadar uzanan dünyanın en eski yerleşim yerlerinden biridir. Bugünkü şehir, zengin geçmişinin izlerini taşıyan bir açık hava müzesi gibidir. Anadolu Selçuklu Devleti'ne başkentlik, Osmanlı Cihân Devleti'ne şehzâde şehirliği yapan Konya, aynı zamanda İslâm Medeniyetinin hakkıyla temsil edildiği Mevlevîliğin de merkezidir.

Hz. Mevlâna’nın Doğum Yıldönümü Etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen "Konya Uluslararası Mistik Müzik Festivali", bugün dünyanın mistik müzikler alanında en saygın festivali olarak gösterilmektedir. Festival ile Hz. Mevlâna'nın sözle ifâdesi mümkün olmayan sınırsız aşkına, bütün insanlığı kucaklayan tevâzû ve hoşgörüsüne lâyık bir anma programı hedeflenmektedir. Dünyanın çeşitli yerlerinden mistik müziklerin buluşma noktası hâline gelen "Konya Uluslararası Mistik Müzik Festivali", tüm dünyada izlenirliği her geçen gün artan mistik müzikleri ve müziğin etkili gücü sayesinde farklı inanış ve kültürleri en çarpıcı yönleriyle tanıtmaktadır.

Festival, geleneksel mistik müziklere popüler unsurlara karışmadan, otantik yapıları ve özellikleri korunarak sergilenebilecekleri yani kendileri olarak var olabilecekleri bir kültür ortamı sağlamayı amaçlamaktadır.

Halka açık, ücretsiz konserler, hergün saat 21:00'da başlayacak ve Konya Büyükşehir Belediyesi Mevlâna Kültür Merkezi, Sultan Veled Salonu veya Semâ Salonunda yapılacaktır.

Songlines: En İyi Uluslararası 25 Festival Arasında

Açıklama: İnanılmaz mirasa sâhip bir şehirde dünyanın mistik müzik hazînesi sergileniyor...
Neden Gitmeli? Bu festival, türbesi Konya'da bulunan, 13. yüzyılın büyük mutasavvıf şâiri (sûfi ve mistik) Celâleddîn Rûmî'nin doğum yıldönümü etkinliği... Dünyânın her yerinden mânevî müzik geleneklerine ithâf edilmesi, mâneviyatla aynı ölçüde dopdolu bir şehirde olunca Festivali çok özel hâle getiriyor.
Kaçırılmaması gerekenler: Geçen sene katılan sanatçılar arasında mükemmel kemançe üstâdı Kayhan Kalhor, Hindistan'dan Aashish Khan ve Badakhshan Ensemble vardı.
En İyi Tüyolar: Yerel bir lezzet olan, pizza benzeri etli ekmek, gerçek bir Türk lezzeti.
Songlines-25BestIntFests15

Düzenleyen

müdürlük

Konya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Aziziye Mah. Aslanlıkışla Cad. No:5 Karatay/Konya

Tel: (+90) 332 3534021 - 3534022
Faks: (+90) 332 3534023 - 3506461

www.konyakultur.gov.tr